top of page

GRAFIKA I DRUK

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest grafika warsztatowa, jakie są jej cechy charakterystyczne, jakie istnieją rodzaje druku (wklęsły, wypukły i płaski).

Będą mięli możliwość samodzielnego opracowywania matrycy graficznej oraz poznania procesu druku. Uczestnicy warsztatów będą drukowali swoje grafiki na profesjonalnej prasie drukarskiej o rozmiarach 60 x 40 x 50cm. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wykonania zarówno czarno-białych jak i kolorowych odbitek.

 

Organizator zapewnia wyposażenie całego warsztatu graficznego oraz wszystkie niezbędne materiały, w tym min. prasę graficzną, farby drukarskie, wałki graficzne, matryce, narzędzia do obróbki matryc, papiery i inne.

 

Zajęcia skierowane są do wszystkich zainteresowanych nietypowymi działaniami plastycznymi, chcących poznać czym jest grafika warsztatowa oraz szlachetne techniki druku.

 

Do udziału w warsztatach nie są konieczne umiejętności plastyczne, a jedynie otwartość na działanie i eksperyment plastyczny. Każdy uczestnik może być pewien, że jego talent i predyspozycje zostaną potraktowane indywidualnie.

I. Druk wypukły

Uczestnicy warsztatów samodzielne stworzą projekt grafiki/stempla, a następnie przeniosą go na matrycę z linoleum. Wyżłobią za pomocą dłutek i nożyków wcześniej zaprojektowany rysunek. Matryce będą mogły być drukowane na różnych podłożach papierze, tkaninie (torbach bawełnianych, koszulkach), kartonach (pudełkach kartonowych).  Zajęcia będą poprzedzone krótkim wstępem teoretycznym na temat grafiki warsztatowej i druku.

II. Druk wklęsły

Technika: Sucha igła. Najprecyzyjniejsza z technik. 

W czasie warsztatów wydrapiemy matrycę graficzną w pleksi za pomocą cienkiej igły. Technika ta pozwala na wykonanie bardzo precyzyjnego i szczegółowego rysunku. Uczestnicy warsztatów będą mieli do dyspozycji szablony, które przeniosą na matrycę. Grafiki będziemy odbijać na papierze. Zajęcia będą poprzedzone krótkim wstępem teoretycznym na temat grafiki warsztatowej i druku.

III. Monotypia

Grafika w jednej odbitce. Monotypię stworzymy za pomocą farby drukarskiej, terpentyny, pędzli i innych narzędzi malarskich i graficznych. Wykonamy odbitki w pozytywie i negatywie. Technika ta pozwala tworzyć bardzo malarskie prace. 

bottom of page