top of page

WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE

Tęczówka prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci bazujące na różnych utworach literackich.

Stworzyliśmy serię zajęć plastycznych do utworów Juliana Tuwima, Jana Brzechwy czy  Stanisława Leśmiana.

Obchodziliśmy 60-te urodziny Misia Uszatka prowadząc warsztaty jemu poświęcone, malowaliśmy wielkiego, kartonowego Słonia Elmera, a nawet stworzyliśmy książki artystyczne do opowiadania Edwarda Leara "O żeglarzach Dżamblach".

Odpowiadając na Państwa potrzeby jesteśmy w stanie stworzyć warsztaty artystyczne do niemal każdego utworu literackiego dla dzieci.

I. Julian Tuwim - Lokomotywa

Zajęcia polegają na stworzeniu przestrzennej lokomotywy z wagonami, z odpowiednio przystosowanych pudełek kartonowych, wyposażonych w zaczepy. Dzieci podzielone na kilka grup będą malowały, oklejały i ozdabiały poszczególne wagony lokomotywy, zgodnie z wytycznymi zawartymi w wierszu Juliana Tuwima. Lokomotywa będzie pojazdem wyposażonym w koła. Wagony lokomotywy mogą posłużyć, jako pojemniki na książki, szkolne przybory i zabawki.

II. Julian Tuwim - Ptasie radio

Filcowe przypinki. Uczestnicy zajęć stworzą filcowe przypinki w kształcie ptaków. Posługując się papierowymi szablonami odrysują kształty ptaków na filcu, a następnie skleją je lub zszyją i ozdobią piórami, cekinami, wstążkami itp. Na końcu przykleją zapięcie, tak aby można było przymocować przypinkę do ubrania, plecaka, torebki etc.

III. Julian Tuwim - W Aeroplanie

Prowadzący warsztaty przygotowuje na wielkich kartonach rysunek przedstawiający kontury Państwa miejscowości, czyli swoistą mapę w powiększeniu. Uczestnicy warsztatów, po zapoznaniu się z treścią wiersza będą mieli za zadanie zaznaczyć na mapie, ważne dla nich i dla miejscowości obiekty, np. szkołę, muzeum, własne domy, może park lub pola. Pokolorujemy drogi, zaznaczymy inne obiekty geograficzne, zrobimy legendę. Będzie to dla dzieci okazja do nauki czytania mapy i ćwiczenia abstrakcyjnej wyobraźni. Mapa może posłużyć później jako plansza do zabaw.

IV. Julian Tuwim - Idzie Grześ przez wieś


Na początku warsztatów prowadzący czyta wiersz Juliana Tuwima Idzie Grześ przez wieś. Zajęcia polegają na zrobieniu piaskowego obrazka.  Dzieci mają za zadanie narysować na kartonie, za pomocą ołówka i flamastrów ilustracje przedstawiającą drogę Grzesia przez wieś. Następnie smarując poszczególne elementy obrazka klejem pokrywają go różnokolorowym piaskiem. Sypanie piaskiem dostarcza dzieciom wielu miłych przeżyć.

V. Julian Tuwim - Abecadło


Twórcze przekształcanie znaku graficznego - litery.  Praca na bazie wiersza Abecadło.

1. Uczestnicy zapoznają się z wiadomościami o znaku literniczym (projekcja slajdów).

• Krótkie nawiązanie do historii pisma.

• Przedstawienie różnego rodzaju czcionek i ich praktycznego zastosowania.

• Uświadomienie uczniom  możliwości zastosowań układów graficzno-literniczych – lepsza czytelność i skuteczność przekazywania informacji, możliwość ukazania charakteru pojęcia i nastroju. Zastosowania układów graficzno-literniczych.

 

2. Stworzenie ilustracji do wiersza Abecadło.

• Zapoznanie się z treścią wiersza.

• Próba personifikowania liter występujących w wierszu

• Rysowanie liter nadając im jednocześnie cechy, charaktery i atrybuty ludzkie.

• Stworzenie wizytówki z własnym imieniem, modyfikując litery imienia tak aby oddały charakter tworzącego dziecka. Dzieci wykonują prace indywidualne, przy użyciu materiałów przygotowanych przez prowadzącego zajęcia.

VI. Jan Brzechwa - Tańcowała igła z nitką

Wiersze Jana Brzechwy znają chyba wszyscy, od najmłodszych do najstarszych czytelników, dlatego Tęczówka proponuje warsztaty w oparciu o utwory tego autora i spotkanie z jego bohaterami. Żuk, biedronka, jeż, stonoga, wrona, foka, ryby, żaby, raki, niedźwiedź, dzik, żyrafa, zebra, słoń i wiele, wiele innych uczłowieczonych zwierząt to najczęstsze postacie występujące w utworach Brzechwy. Są niewyczerpanym źródłem pomysłów i interpretacji plastycznych.

Inspirując się jednym z najbardziej znanych utworów Jana Brzechwy „Tańcowała igła z nitką” Tęczówka postanowiła zaproponować serię warsztatów dla dzieci „z igłą w ręku”.

Będziemy rysowali, wycinali, nawlekali i zszywali, wyszywali i przyszywali aż powstaną jedyne w swoim rodzaju, unikatowe zabawki  – maskotki szmacianki przedstawiające bohaterów znanych wierszy naszego autora.

 

Dzieci będą korzystały z gotowych szablonów, kolorowych tkanin, tasiemek, guzików i  miękkich wypełniaczy, wszystko po to aby nadać naszym zabawkom niepowtarzalny charakter.

VII. Jan Brzechwa - Ślimak i Stonoga

Rzeźby z papieru.

Warsztaty rozpoczniemy przeczytaniem wierszy Jana Brzechwy. Po zapoznaniu się z treścią wierszy przystąpimy do budowy papierowych rzeźb. Dzieci będą pracowały na częściowo przygotowanych przez prowadzącego przestrzennych formach z szarego papieru, przedstawiających ślimaki i długą, 3-metrową stonogę. Zadanie uczestników warsztatów będzie polegało na doklejeniu do rzeźb różnych, brakujących elementów z papieru, gazet i bibuły i innych materiałów. Na końcu dzieci pomalują rzeźby w różne fantazyjne wzory.

VIII. Czesław Janczarski - Miś Uszatek

Maski Misia Uszatka.

Na początku spotkania prowadzący czyta jedno z opowiadań o Misiu Uszatku Czesława Janczarskiego i zapyta dzieci o informacje zapamiętane z opowiadania. Następnie każde dziecko otrzyma kartonowe szablony z narysowanymi maskami misia do wycięcia. Dzieci wytną maskę, przykleją do niej uszy misia, przywiążą gumkę przytrzymującą maskę oraz przymocują misiowe noski. Na końcu uczestnicy zajęć ozdobią całość bibułą.

Przyjaciele Misia Uszatka.

Spotkanie rozpoczniemy przeczytaniem opowiadania o Misiu Uszatku, następnie podzielimy dzieci na 3-4 osobowe grupy i rozsadzimy je przy rozłożonych na podłodze, wyciętych, kartonowych postaciach przedstawiających Misia Uszatka i jego przyjaciół. Dzieci otrzymają zestaw farb i pędzli którymi pomalują postaci. Wśród postaci, oprócz głównego bohatera będą min. Zajączek, Prosiaczek i Pajacyk.

Miś Uszatek na księżycu. Książeczka z ilustracjami.

Warsztaty zaczną się zapoznaniem z opowiadaniem „Miś Uszatek na księżycu” i rozmową z dziećmi na temat zapamiętanej treści. Prowadzący wyróżni trzy ważne sceny w opowiadaniu, które dzieci będą miały za zadanie zilustrować. Każda z trzech ilustracji będzie wykonywana inną techniką: pastelami, wycinanką i akwarelami. Następnie uczestnicy otrzymają czystą książeczkę harmonijkę. Prowadzący przypomni pierwszą scenę z opowiadania i poleci dzieciom zilustrować ją pastelami, analogicznie w przypadku kolejnych 2 scen dzieci zilustrują je wycinanką i akwarelą. W ten sposób dzieci samodzielnie stworzą całą książeczkę.

 


IX. Stanisław Leśmian - Przygody Sindbada Żeglarza

Na początku spotkania prowadzący zapyta dzieci czy spotkały się już z opowieściami o Sindbadzie Żeglarzu i czy wiedzą skąd ta baśń pochodzi, następnie opowie o jej wersji, którą napisał Bolesław Leśmian i przeczyta wybrane z niej fragmenty. Prowadzący zachęci dzieci do wyobrażenia sobie morskich głębin i tego co się w nich może dziać.


Praca plastyczna: Dzieci mają za zadanie stworzyć małą makietę łodzi z Sindbadem Żeglarzem i znajdujących się pod nią morskich głębin. Każdy uczestnik otrzymuje tekturowe pudełko z umieszczoną na nim małą makietą łodzi i żeglarza. Zadaniem dziecka będzie pomalowanie łodzi, przyozdobienie żagla i postaci Sindbada, ale przede wszystkim stworzenie podwodnego świata morskich głębin w skali mikro czyli w tekturowym pudełku. Dzieci będą miały do dyspozycji różne materiały t.j. druciki, drewienka, tekturki, papiery i przeźrocza kolorowe, bibułę, tkaniny i inne. Stworzą z nich i zamocują w pudełku podwodne stwory, ryby, rośliny, koralowce, być może ukryty skarb i inne elementy, które sobie wyobrażą. Cały obiekt będzie miał charakter przestrzenny.

 

bottom of page